Formation Méthode Naturelle en Pologne par Joseph ORTEGA

Metoda naturalna
Głównym założeniem metody naturalnej jest:
-nauka poprzez zabawę,
-pozytywne motywowanie poprzez wzmocnienie pozytywne,
-ignorowanie niewłaściwych zachowań a wzmacnianie pożądanych.
Nie zmuszamy psioków do wykonania jakiegoś zadania, tylko naprowadzamy (np.smaczkiem) i nagradzamy. Staramy się postawić na miejscu psa, zrozumieć go i cierpliwie dążymy do osiągnięcia celu.
Twórcą metody naturalnej jest Joseph Ortega. Metoda ta oparta jest na wieloletnich badaniach nad wilkami oraz dziko żyjącymi psowatymi. Opiera się wyłącznie na wzmocnieniu pozytywnym!

Joseph Ortega – etolog terenowy, sędzia międzynarodowy, trener psów przewodników dla osób niewidomych i niepełnosprawnych, psów poszukiwawczo-ratowniczych, obronnych, autor wielu prac na temat szkolenia i zachowania.

„Rezultatów nie liczy się w nadanych tytułach, pucharach czy medalach, lecz w sekretnej relacji, która powstaje między psem a przewodnikiem i pozostaje niezrozumiała dla oczu osób niezaangażowanych. Rzecz w tym, iż nie ma sekretnych sztuczek by osiągnąć każdorazowe porozumienie miedzy człowiekiem i zwierzęciem. Jedyną radą, jaką można dać początkującemu właścicielowi to ta by odstawił na bok ludzką logikę i postarał się zbliżyć się do tej, jaką kieruje się jego towarzysz.” -

Treser psów to według definicji osoba zajmująca się szkoleniem psów przy wykorzystaniu praw uczenia i warunkowania. Metoda Naturalna, która stosuje w pracy ja i coraz więcej treserów, opiera się na na stosowaniu pozytywnych wzmocnień pożądanych u psa zachowań oraz wygaszaniu zachowań niewłaściwych. Metoda Naturalna, opracowana przez Josepha Ortegę, zakłada, że nie stosuje się w procesie nauki żadnych kar cielesnych, kolczatek, łańcuszków zaciskowych, obroży elektronicznych i innych środków przymusu bezpośredniego. Oddziałujemy na psa pozytywnie, stosując smakołyki oraz inne nagrody, bazujemy na wykorzystaniu naturalnego języka psów, komunikujemy ze zwierzętami w sposób zrozumiały dla nich, a nie tylko dla ludzi.

SITE:
http://zoopsychologwarszawa.blox.pl/tagi_b/144283/treser-psow.html

Podstawy metody są oparte na wieloletnich badaniach i obserwacjach dziko żyjących wilków. Metoda Naturalna opiera się wyłącznie na stosowaniu bodźców pozytywnych. W przeciwieństwie do metod klasycznych tutaj nie bije się psa, nie szarpie, nie ciągnie na kolczatce, w trakcie zajęć psiak nie jest do niczego przymuszany siłą. Prawidłowe zachowania psa są nagradzane, niepożądane natomiast ignorowane. Mobilizacją do wykonywania zadań są pyszne smakołyki, zabawa lub kontakt dotykowy z właścicielem. Podczas szkoleń wykorzystujemy wiele bardzo różnorodnych pomocy, co sprawia, że sesje treningowe to dla psów i ich właścicieli świetna zabawa! Bazujemy na naturalnych dla psów zachowaniach. Potwierdzeniem naszych działań jest uzyskanie certyfikatu pozytywności „ Szkoła bez kolców”.

SITE: http://www.psikurs.pl/idm,153,jak-szkolimy-psy.html

Pas de commentaire.

Ajouter un commentaire

Vous devez être Connecté pour poster un commentaire.